AMD K10 detalji

·
AMD-ovci su na novinarskoj konferenciji održanoj u Munchenu u petak govorili o svojoj nadolazećoj K10 arhitekturi procesora.

U K10 arhitekturi integrirani memorijski kontroler (IMC) će doživjeti velike promjene. Pri korištenju višestrukih memorijskih modula, u skladu sa primjerenom implementacijom BIOS-a i usmjerivanja na matičnoj ploči, IMC će moći pristupati memoriji u 64-bitnim kanalima (72-bitnim ako se koristi ECC). Na taj način je moguće simultano čitanje i zapisivanje podataka ili povećanje efikasnosti neregularnih pristupnih režima koji se povećano javljaju u quad-core okruženjima. Ovo svojstvo će biti dostupno na AM2+ i F+ pločama; dok će na AM2 i F pločama biti zadržan klasični 128-bit dual-channel mod. Također, zbog odvojenih naponskih linija, IMC-u se takt može spuštati odvojeno od jezgrara CPU-a (zajedno sa sniženim naponom), što će omogućiti “overclocking” CPU-a bez promjene brzine radne memorije (ovo opet vrijedi samo za AM2+ i F+ ploče).

Objašnjeno je i kako će quad-core dizajn profitirati od crossbar switch-a – okosnice komunikacije K10 arhitekture. U trenutnoj Intelovoj quad-core arhitekturi ponekada dio podataka prolazi kroz FSB, dok će se u K10 arhitekturi sva interna komunikacija CPU-a odvijati unutar jezgre uz pomoć prije spomenutog crossbar switcha koji je već sada spreman za upotrebu i u procesorima sa 8 jezgri.

Nova arhitektura donosi i dijeljenu L3 keš memoriju i dedicirane L1 i L2 keš memorije. Naglašeno je i kako K10 donosi lepezu tehnologija za uštedu energije, koje bi trebale zadržati termalni dizajn quad-core procesora na razini današnjih dual-core procesora. U prvom redu tu je neovisno izvođenje takta svih jezgara, dok je u današnjim procesorima takt uvijek jednak za sve jezgre. Ovo će omogućiti entuzijastima “overclockiranje” pojedinih jezgara. Iako AMD ne podržava podizanje takta iznad zadanih vrijednosti, priznaju da ima ljudi kojima je to interesantno. No, zaštitili su se mogućnošću detekcije PLL programiranja čime poništavaju jamstvo u slučaju kvara izazvanog podizanjem takta.

Razgovor o K10 arhitekturi ja završen spominjanjem kako će Shanghai kao nasljednik Barcelone na serversko tržište izaći u 2008. godini, a imati će poboljšanu quad-core arhitekturu i biti kompatibilan sa postojećim socket F platformama. DailyTech tvrdi kako će biti napravljen u 45nm tehnologiji i imati 6MB L3 keš memorije.