AMD lansirao EXPO 1.2: Priprema terena za Zen 6 i značajno smanjenje latencije
Dugo očekivana nadogradnja AMD-ove tehnologije za overclocking memorije, EXPO 1.2, postala je dostupna za matične ploče s AM5 platformom. Iako su ažuriranja već krenula, stručnjaci vjeruju da će puni potencijal ove tehnologije biti vidljiv tek s dolaskom sljedeće generacije procesora — Ryzen 10000 serije (Zen 6 arhitektura).
Inovacije u geometriji modula i podrška za nove standarde
EXPO 1.2 donosi nekoliko ključnih promjena u načinu na koji sustav prepoznaje i upravlja memorijskim modulima:
- Geometrija modula: Uvedena je podrška za nove konfiguracije, uključujući spekulacije o HUDIMM memoriji s jednim 32-bitnim DDR5 podkanalom, što bi moglo biti rješenje za optimizaciju troškova u određenim tržišnim segmentima.
- MRDIMM moduli: Najavljena je podrška za Multiplexed Rank module velikog kapaciteta. Iako su oni primarno namijenjeni serverskim sustavima, njihovo uvrštavanje u EXPO standard sugerira dublju integraciju serverskih tehnologija u buduće high-end potrošačke platforme.
- CUDIMM i CSODIMM: Ovi moduli s ugrađenim CKD (Client Clock Driver) čipom za stabilizaciju na ekstremnim frekvencijama trenutno su podržani samo djelomično. EXPO 1.2 ih prepoznaje, ali još uvijek ne koristi puni potencijal CKD čipa. Potpuna optimizacija očekuje se s dolaskom Zen 6 procesora koji će nativno iskorištavati prednosti naprednog taktiranja.
- ULL(Ultra Low Latency) način rada: Manja latencija za besplatne performanse
Rezultat: Na standardnim DDR5-6000 memorijskim kompletima, ovaj način rada omogućuje smanjenje latencije za 5 do 7 ns, što izravno utječe na performanse u igrama i aplikacijama osjetljivim na brzinu memorijskog odziva. Za napredne korisnike (overclockere), EXPO 1.2 otključava dodatne opcije finog podešavanja, uključujući nove tajminge poput tREFI, tRRDS i tWR, kao i preciznije kontrole za VDDP napon.
Dostupnost i proizvođači
AMD je proširio podršku na kineske proizvođače memorije kao što su RAMXEED, Rui Xuan i Fujitsu Synaptics. Asus je već preuzeo vodstvo u implementaciji, izdavši beta verzije BIOS-a (firmwarea) s podrškom za EXPO 1.2 za svoju liniju matičnih ploča serije 800: X870E i X870, dok za B850 podrška stiže uskoro. Očekuje se da će MSI, Gigabyte i ASRock slijediti ovaj primjer u narednim tjednima.
