Google i podaci djece: skupa nagodba, ali ostaje mnogo otvorenih pitanja

·

Google i podaci djece_ skupa nagodba, ali ostaje mnogo otvorenih pitanja

Google je pristao platiti 8,25 milijuna dolara u sklopu nagodbe u kolektivnoj tužbi koja ga tereti za tajno prikupljanje osobnih podataka djece mlađe od 13 godina putem aplikacija dostupnih na Google Play Storeu. Ovaj slučaj ponovno otvara ozbiljna pitanja o tome kako Google postupa s osjetljivim podacima djece, osobito jer se godinama javno promovira kao tvrtka koja razvija proizvode prilagođene obiteljima i najmlađima.

Program „Dizajnirano za obitelji” i navodna kršenja COPPA-e

U središtu tužbe je Googleov program „Dizajnirano za obitelji” (Designed for Families, DFF), predstavljen kao sigurno okruženje u kojem roditelji mogu pronaći prikladne aplikacije za djecu. Kako bi aplikacije sudjelovale u programu, developeri moraju poštovati američki zakon COPPA, koji zahtijeva izričit pristanak roditelja prije prikupljanja bilo kakvih osobnih podataka djece mlađe od 13 godina.

Prema tužbi, mnoge aplikacije uključene u DFF koristile su Googleov oglasni alat AdMob, koji je prikupljao osjetljive podatke poput precizne lokacije djece, identifikatora uređaja i IP adresa – i to bez znanja ili dopuštenja roditelja. Među spomenutim aplikacijama nalaze se Fun Kid Racing i GummyBear and Friends Speed Racing studija Tiny Lab Productions.

Dugogodišnja upozorenja i optužbe za ignoriranje problema

Tužba je podnesena u lipnju 2023., ali sudski zapisi pokazuju da je Google o sigurnosnim propustima bio upozoren još 2018. godine. Skupina od šest maloljetnika tvrdi da je, unatoč tim upozorenjima, Google dopustio da praksa traje sve do 2021. godine. Tvrtka je pritom javno promovirala DFF kao alat za zaštitu djece, dok je u pozadini omogućavala sustav koji je donosio milijarde dolara prihoda od ciljanog oglašavanja.

Nije riječ o izoliranom slučaju

Ovo nije prvi put da se Google suočava s optužbama vezanim uz dječju privatnost. Ove godine sudac je odobrio zasebnu nagodbu od 30 milijuna dolara koja uključuje YouTube i velike dječje kanale poput Cartoon Networka, Mattela i Hasbra. Takvi slučajevi stvaraju dojam ponavljajućeg obrasca: podaci se prikupljaju, a posljedice rješavaju tek nakon pravnih pritisaka.

Roditelji djece koja su koristila aplikacije u okviru DFF programa potencijalno imaju pravo na dio fonda od 8,25 milijuna dolara. Procjenjuje se da je pogođeno između 3,8 i 10 milijuna djece. Ipak, roditelji u saveznoj državi Novi Meksiko možda neće moći sudjelovati, jer je ta država već 2021. postigla zaseban dogovor s Googleom vrijedan 5 milijuna dolara.

Stroži propisi stižu, ali hoće li biti dovoljni?

Pozitivan pomak je što američke vlasti postupno pooštravaju regulativu. Do travnja 2026. tehnološke tvrtke morat će se pridržavati strožih pravila, uključujući bolju zaštitu biometrijskih podataka poput skeniranja lica. Ipak, ostaje ključno pitanje: hoće li kazne u iznosima od nekoliko milijuna dolara stvarno potaknuti promjene u poslovanju kompanija koje godišnje ostvaruju milijarde dolara prihoda?

Za kritičare ovakve nagodbe i dalje izgledaju kao tek “trošak poslovanja”. No, iako sporadične, promjene u zakonodavstvu daju nadu da će zaštita djece i njihove privatnosti u budućnosti ipak biti shvaćena ozbiljnije.