Asus TUF Sabertooth Z87 & Z87-Deluxe test
Nakon testa novoga i7-4770K procesora i Intelove ploče na red su došli i partneri koji su za tržište kao i uvijek pripremili mnoštvo različitih dizajna matičnih ploča baziranih na Z87 čipsetu. Asus i Gigabyte su po običaju najažurniji i ploče su nam poslali i prije samoga launcha. Zbog toga smo mogli snimiti i unboxing materijal pa će te u ovome članku vidjeti dva i u nadolazećem Gigabyte članku još jedan video. Uz to, vidjet će te kao i obično detaljnu analizu ploča te nekoliko testova. Danas testiramo Asus Sabertooth Z87 iz TUF serije i Z87-Deluxe sa svojim naprednim tehnologijama i bogatim bundleom.
Sabertooth Z87 – prvi dio
Unboxing
Opis – prvi dio
The Ultimate Force ploče su nam se oduvijek sviđale zbog svojeg pet godišnjeg jamstva, dizajna i komponenata najviše kvaliteta. Sabertooth Z87 nastavlja tu tradiciju na najbolji mogući način, a uz ovaj ATX model, Asus sada uvodi i malenu mATX ploču nazvanu Gryphon Z87. Sam dizajn pakiranja je vrlo kozmetički dotjeran, a i dalje prevladavaju boje koje nas asociraju na "vojni" dizajn. To nije ni čudno jer Asus s ovom pločom daje Thermal Armor kit koji je u tamno zelenim tonovima, a tu je i certifikat koji potvrđuje kako su ugrađene komponente u skladu s određenim vojnim standardima.
U bundleu uz već spomenuti certifikat nalazi se i debele korisničke upute za rad, DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, knjižica petogodišnjeg jamstva, TUF Inside naljepnica, i vodič za instalaciju dodatnih dijelova za Thermal Armor 2. S hardverske strane tu su četiri SATA III kabela, zaštita za stražnji I/O panel, Q-connector kit i jedan SLI mostić. Najzanimljiviji dio bundlea je dodatna oprema za Thermal Armor. Ona se sastoji od četiri kratka i četiri duga vijka za malene 35 mm ventilatore kojih ima dva komada (assistant fan), zatim tri PCIe x16 i tri PCIe x1 poklopca, dva DRAM poklopca, filtera za prašinu za stražnju stranu ploče, jednog 40 mm I/O assistant fan poklopca, jednog seta čepova za konektore na stražnjem I/O panelu koje ne koristimo (sedam SATA čepića, dva eSATA, i osam USB čepića), tri termistor kabela, tj. sondi za mjerenje temperature, zatim dva Onboard USB čepića za portove i šest čepića za Audio konektore, a tu je i jedan pjenasti držač za 35 mm ventilatore. S ovim kitom možemo gotovo u potpunosti izolirati ploču i konektore od prašine, a ventilatorima dodatno smanjiti temperaturu na površini ploče i komponentama.
Ploča u punoj ratnoj spremi izgleda vrlo dobro. Kao što smo rekli, prevladavaju tamno zelene boje koje su tipične za vojnu upotrebu pa će ovu ploču birati svi koji vole vojne stvari ali i oni koji žele naprednu kontrolu ventilatora i praćenja temperatura na velikoj količini senzora ugrađenih na ovu ploču. Thermal Armor ima za zadaću kanalizirati zrak preko ključnih komponenata ploče, odvoditi ga efikasno s nje a uz pomoć flow valve dizajna koncentrirati strujanje zraka preko VRM hladnjaka i toplovodne cijevi ili ga pak otpustiti iznad štita. S donje strane ploče nalazi se TUF Frontire metalni backplate koji uz to što drži gornji štit, pojačava i strukturu ploče, tj. ne dozvoljava njeno savijanje.
Armor je napravljen u potpunosti od plastike, a na dijelu koji se nalazi iznad VRM-a možemo vidjeti konstrukciju Flow Valve-a, tj. plastičnih rebara koje možemo otvoriti ili zatvoriti uz pomoć dva klizna mehanizma. Jedan od 35 mm ventilatora se montira s donje strane socketa, a jedan ide tik iza I/O panela na stražnjoj strani. Na taj način poboljšavamo hlađenje komponenata ploče i povećavamo stabilnost. Ploča na sebi ima mnoštvo senzora za praćenje temperature, a dodatno ih možemo ugraditi još tri. Uz pomoć Thermal Radar 2 aplikacije iz operativnog sistema vršimo nadzor temperatura ali možemo i poboljšati efikasnost svih ventilatora na ploči, bilo ručno bilo automatski. Uz to, ovu je ploču moguće i dodatno zaštiti od prašine, pa će se time i eliminirati dodatni problemi povećanja topline koji bi nastali nakupljanjem prašine.
Uklanjanjem oklopa ukazuje nam se ploča crnog PCB-a i zelenkastih konektora i utora. Layout ploče je po običaju vrlo dobar, ništa ničemu ne smeta a hlađenje je podijeljeno u dva dijela. Na PCH-u se nalazi jeda flat aluminijski hladnjak, a na VRM u su dva povezana toplovodnom cijevi. Ploča je sastavljena od visokokvalitetnih elektroničkih komponenata, a Asus na nju, kao i na svaku Sabertootheicu daje pet godina garancije, zbog čega ju korisnici i vole.
|
||||||||||||||||||||||||||||








