Gainward Ultra/2400 GS GF 6800GT
Testni sistem i overclocking
|
||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Budući da nVidia uskoro planira izbaciti nove službene ForceWare drivere koji nose oznaku 66.81, odlučili smo našu Gainwardicu testirati i sa trenutnim službenim (ForceWare 61.77) i sa zadnjom beta verzijom novih službenih drivera. Karticu nismo testirali na službenim taktovima standardnih GT kartica budući da proizvođač garantira da kartica radi na taktovima Ultre. Rezultatima tvornički overclockirane kartice pridodali smo i rezultate kartice nakon našeg overclockerskog tretmana. Mada znamo da bi bilo poželjno da smo uz ove rezultate priložili i rezultate ATI-jevih kartica jednakog ranga, to nažalost nismo bili u prilici učiniti.
Problem je u tome što još uvijek nemamo svoju X800 Pro ili XT karticu koju bi mogli koristiti za testiranje najnovijih drivera. Malo je glupo posložiti rezultate nVidijinih kartica sa najsvežijim driverima uz rezultate ATI-jevih kartica sa starim driverima. Kad ATI ili proizvođači kartica baziranih na ATI-jevim čipovima postanu manje škrti, biti ćemo u stanju bolje upotpuniti naše tablice rezultata.
Što se tiče naše zbirke testova, u njoj smo napravili male izmjene. Odlučili smo prestati koristiti UT2004 za testiranje high-end kartica budući da ova igra zbog prilično nezahtjevnog 3D enginea ne može propisno iskoristiti mogućnosti skupljih grafičkih kartica. Mjesto UT-a 2004 uskoro bi trebala zauzeti jedna od igara baziranih na engineu Half Lifea 2.
|
Maksimalan overclock
|
||
|
Jezgra (core)
|
Memorija
|
|
| Leadtek WinFast A400 GT TDH |
435 MHz
|
1180 MHz
|
| Gainward Ultra/2400 GS |
430 MHz
|
1100 MHz
|
| PNY Verto 6800 GT |
412 MHz
|
1140 MHz
|
| Sparkle GeForce 6800GT Platinum |
410 MHz
|
1110 MHz
|
Kako što vidite, overclockiranje Gainwardove kartice nije završilo toliko dobro koliko smo očekivali. Ali što smo zapravo očekivali? Očekivali smo da će Gainwardica imati bolje rezultate od Leadtekove kartice s obzirom na to da dotična kartica ima mnogo tiše hlađenje. Na kraju je ispalo da bučni ventilatori Gainwardicu ipak nisu načinili šampionom overclockiranja u GT kategoriji. Da se razumijemo, takt GPU-a od 430 MHz uopće nije loš, ali memorija nije "išla" dalje od 1100 MHz što je u usporedbi sa maksimalnim taktom memorije na Leadtekovoj kartici prilično nisko. To bi bilo to što se tiče overclockiranja. Sada je vrijeme da se bacimo na rezultate testova.