Huawei je nedavno predstavio nasljednika Runner sata koji donosi poboljšanja u svim poljima, a u njegovom razvoju je sudjelovao Eliud Kipchoge, dvostruki olimpijski pobjednik i jedan od najvećih maratonaca svih vremena. Riječ je o fizički manjem satu titanijskog kućišta koji je namijenjen profesionalnim i rekreativnim trkačima. Donosi GPS visoke preciznosti s 3D plutajućom antenom za praćenje udaljenosti, tempa i rute, a ima i inteligentni maratonski način rada. Odlikuje ga i AirDry remen koji se suši na zraku, kako mu i ime kaže, a sat uz to nudi i nadzor zdravstvenih parametara (EKG, HRV itd.). Uz korištenje GPS-a autonomija baterije je do 32 sata!
Watch GT Runner 2 (CHT-B19) je baš kao i Ultimate 2 sat, smješten u elegantnoj kartonskoj kutiji sa zlatnim detaljima. I ovdje podizanjem gornjeg poklopca uočavamo zlatnim obrub oko kartona koji okružuje sam sat, a sam je sat manjih dimenzija i svakako nije masivan kao Ultimate 2. Kućište je klasičnog dizajna, a materijal izrade je titanij. Runner 2 koji smo mi testirali dolazi u kombinaciji boja Midnight Black i Black AirDry narukvice, a uz to može se kupiti i u plavoj te narančastoj izvedbi.
Uz sat kupac dobiva AirDry narukvicu s čičak pričvrsnicom, a ako vam ona ne odgovara uz nju dolazi i dodatna gumena. Huawei navodi kako je veličina remena između 120 i 190 milimetara pa će odgovarati većini ljudi. Uz tu dodatnu narukvicu, tu je i jamstveni listić, upute za korištenje, te bežični magnetni punjač koji ima standardni USB-A priključak za računalo, punjač ili slično. Jamstvo na sat je dvogodišnje.
Opis
GT Runner 2 dolazi kao nasljednik originalnog Runnera koji je sada već četiri godine na tržištu. Unaprijeđen je u svakom pogledu, a ponajprije po pitanju onoga za što je i namijenjen – trčanju. Donosi veću preciznost GPS-a u urbanim područjima, a prati čak i unutar zgrada i u tunelima. Osmišljen je kao konkurencija Garminovim Forerunner 970 i 570 modelima, od kojih je jeftiniji, a donosi neke komparativne prednosti. Tijelo je relativno maleno – dimenzija 43,5 x 43,5 x 10,7 milimetara, i mase 34,5 grama bez remena te 43,5 grama s remenom.
Posebnost GT Runner 2 sata je činjenica da mu je tijelo napravljeno od legure titanija, baš kao i okvir. Zaštita 1,32-inčnog ekrana je od Kunlun kaljenog stakla druge generacije a otporno je na padove i ogrebotine. Stražnji dio sata je napravljen od kompozitnog materijala ojačanog vlaknima. Dobri materijali i čvrsta izrada osiguravaju i dobra svojstva za ronjenje, pa je sat otporan na pritiske do dubine od 50 metara tijekom 10 minuta (5 ATM). Ujedno donosi i IP69 certifikat otpornosti na vodu, a preporučuje se ronjenje do 40 metara.
GT Runner 2 donosi i sijaset senzora koji uključuju senzor akcelerometra, žiroskopski senzor, senzor magnetometra, optički senzor otkucaja srca, senzor barometra, senzor temperature, senzor ambijentalnog svjetla, EKG senzor i senzor dubine. Na satu se s lijeve strane nalazi rotirajuća kruna s kojom pozivamo početni zaslon te bočna tipka koja automatski poziva aplikaciju za trčanje. Sat podržava i bežično punjenje s magnetskom kopčom. 540 mAh baterija se napuni za oko sat i pol, a omogućava do 14 dana lagane upotrebe ili do 32 sata uz korištenje GPS-a što je dovoljno za pet maratona.
U kombinaciji s malom masom i AirDry prozračnom narukvicom sat je iznimno udoban i zapravo neprimjetan na ruci i tijekom dugotrajnog nošenja – nešto što će trkači (ali i ostali sportaši) svakako znati cijeniti. Obje narukvice su udobne, ali nam se za svakodnevne aktivnosti ipak više svidjela prozračnija i lakša AirDry narukvica. Uklanjanje i postavljanje narukvica je iznimno lagano pritiskom na mehaničke gumbe.
Sat podržava Bluetooth 6.0 putem 2,4 GHz veze (BR + BLE), NFC, te globalne navigacijske sustave GPS (L1 + L5 Dual-band)/GLONASS/BeiDou(B1I + B1C + B2a Tri-band)/GALILEO(E1 + E5a Dual-band)/QZSS (L1 + L5 Dual-band)/NavIC. Telefonski pozivi su također mogući uz ugrađeni zvučnik i mikrofon. GT Runner 2 se izdvaja po tome što koristi naprednu 3D plivajuću antenu za visoku preciznost pozicioniranja. Metalni srednji okvir spaja energiju kroz dielektrični okvir s gornjim plutajućim titanijskim okvirom.
To stvara kružno polarizirane signale koji potpuno odgovaraju satelitskim signalima, što prema proizvođaču povećava ukupne performanse antene za 3,5 puta više u odnosu na prethodnu generaciju. Tome asistira i XDR algoritam pozicioniranja inercijalne navigacije koji kombinira akcelerometar i žiroskop za stvaranje točke pozicioniranja pri ulasku ili izlasku iz tunela. Ruta u tunelu se prilagođava na temelju kursa i brzine koje izračunava senzor i lokacija pri ulasku i izlasku iz tunela, kako bi se postiglo fuzijsko pozicioniranje za točnije praćenje rute.
Ekran je kao što smo spomenuli ranije dijagonale 1,32 inča, AMOLED je tipa i rezolucije 466 x 466 piksela. Ta mu rezolucija na maloj površini osigurava visoku gustoću od 353 piksela po kvadratnom inču i slika je vrlo oštra. Maksimalna svjetlina od 3.000 nita osigurava da sadržaj ekrana bude solidno vidljiv i na sunčevoj svjetlosti.
Softver
Kod HarmonyOS operativnog sustava se nećemo puno zadržavati jer je Sanja u svojoj recenziji Watch GT6 Pro sata vrlo detaljno sve objasnila. Operativni sustav je kompatibilan s Android i iOS uređajima, intuitivnog je sučelja koje radi iznimno glatko i uz brzo otvaranje aplikacija. Softverski je ovaj sat posebno je usmjeren na trkače. Integrira Intelligent Marathon Mode, koji je razvijen u suradnji s DSM-Firmenich Running Teamom. Taj način rada omogućuje pristup velikim maratonskim utrkama ili kreiranje vlastitih događaja, izradu personaliziranih planova treninga te praćenje naprednih metrika kao što su prag laktata, snaga trčanja, intenzitet treninga i indeks sposobnosti trčanja.
GT Runner 2 može predvidjeti vrijeme završetka utrke na temelju povijesnih podataka i aktualnih trendova treninga. Tijekom natjecanja korisnici mogu pratiti grafikon tempa u stvarnom vremenu, procijenjeno vrijeme dolaska na cilj, odstupanje od planiranog cilja te koristiti digitalnog pacera i podsjetnike za nadoknadu energije.
Na strani pametnog telefona s Android ili iOS-om koristimo aplikaciju Huawei Health koja nakon maratona može analizirati performanse, davati preporuke za tehniku i smjernice za oporavak. Osim trčanja, podržano je više od 100 sportskih načina rada, uključujući trčanje na atletskoj stazi, plivanje, biciklizam i golf s podacima o više od 17.000 terena na određenim tržištima, kao i ronjenje na dah do dubine od 40 metara.
U segmentu zdravlja integrirane su funkcije EKG-a, praćenje varijabilnosti srčanog ritma, mjerenje zasićenosti krvi kisikom, napredno praćenje sna s analizom disanja te praćenje razine stresa. Huawei pritom ističe da su navedene funkcije informativnog karaktera i ne predstavljaju zamjenu za medicinsku dijagnozu.
Dojmovi korištenja
Watch GT Runner 2 smo aktivno koristili oko dva tjedna u svakodnevnim zadacima, kao i u laganoj vježbi i hodanju prirodom. S obzirom na to da autor ovih redaka nije trkač, pogotovo ne maratonski, ne može se direktno osvrnuti na to, no ono što može jest na vrlo visoku preciznost GPS-a koja je takva u šumi, među neboderima, ali i sasvim solidna u zatvorenim prostorima.
Sat odlično prati i sve zdravstvene parametre i korisnika navodi na više kretanja i zdraviji život. Brojni senzori čine ga svestranim i izvrsnim izborom za sve aktivne sportaše kao što su golferi, a posebno trkače. Ekran je dovoljno svijetao u svim uvjetima, a baterija pruža sasvim solidnu autonomiju. Titanijsko kućište je lagano i izdržljivo, te je komfor nošnje vrlo visok – pogotovo s AirDry narukvicom.
Zaključak
Watch GT Runner 2 je malen, lagan i vrlo komforan sat kojeg nećete ni osjetiti na ruci. Ovo je iznimno bitno kod dugih treninga ili trčanja maratona. Uz sve to je i vrlo izdržljiv pa će vas pratiti na dubine do 40 metara ili izdržati i ogrebotine te udarce na nekom adrenalinskom sportu. Sat ima dobru autonomiju, vrlo precizan GPS sustav i jako dobar AMOLED ekran. Uz to opremljen je i s nizom drugih senzora, a nudi i opsežno praćenje zdravstvenog stanja te nudi savjete za oporavak nakon sportskih aktivnosti. HarmonyOS dolazi s mnoštvom predinstaliranih aplikacija, radi glatko i brzo te nudi sve što je modernom korisniku potrebno.
Watch GT Runner 2 dolazi u tri verzije boja pa će svatko moći izabrati nešto za sebe, a cijena mu je sasvim korektnih 360 €!