nVidia GeForce 7800GTX – brza i žestoka
Testni sistem i problemi
|
||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Kod hardvera naše testne konfiguracije nema ništa novo. Jedina napomena tiče se postavki memorije. Autor ovih redaka je bio jako zaboravan i nije ručno postavio Command Rate 1T u BIOS-u pa su rezultati testova nešto niži nego što bi trebali biti.
Što se tiče softvera, ubacili smo hrpu novih aplikacija za testiranje. Tu je The Return of Riddick: Escape from Butcher’s Bay, Splinter Cell: Chaos Theory, RightMarkov D3D bench te ShaderMark. Sve u svemu, riječ o aplikacijama koje znaju raditi s shaderima 3.0, a neke od njih i s HDR osvetljenjem.
Veličina katkad može biti problem 🙂
Tijekom testiranja smo naišli i na par problema. Prvi se tiče korištenja HDR-a u Farcryu. Tijekom izvođenja demoa s uključenim anisotropnim filitriranjem (8X) i HDR osvjetljenjem na razini 7, pojavljivale su se čudne svijetleće, vertikalne pruge preko cijelog ekrana. Problem je definivno vezan s HDR-om budući da slika izgleda preeksponirano. Problematični sjaj je na ekranu bio prisutan konstantno isključivo pri rezoluciji 1280×1024. Na ostalim rezolucijama efekt bi se pojavio samo na trenutak i to uvijek na istom mjestu.
Drugi problem tiče se korištenja transparency antialiasinga uz metodu super-sampling. Kad god bi u Half Lifeu 2 koristili T-AA SS, neki bi objekti imali drugačije osvjetljenje. Npr. neonske reklame koje su inače ugašene, imale bi narančastu boju dok bi se slična stvar događala s metalnim šipkama na određenim balkonima – umjesto da su šipke tamne, uz T-AA SS one bi poprimale nekakvu zelenkastu boju. Valja napomenuti da ove boje ne izgledaju neprirodno. Da nismo prije igrali Half Life 2, drugačija boja bi nam izgledala posve normalno.
Zadnji problem ne tiče se softvera već hardvera. 7800GTX je enormno duga kartica koja bez problema konkurira gabaritima Voodooa 5500 (za rookie, video kartica propale tvrtke 3Dfx koja je na sebi imala dva grafička čipa). Kao što se može vidjeti na priloženoj slici, testirana kartica svojim PCB-om blokira pristup jednom ATA konektoru. Nama dotični nije bio potreban zbog toga što koristimo SATA disk, ali vjerujemo da će veličina ove kartice mnogim korisnima zadavati glavobolje.